Mowy dla dużej grupy ludzi są istną marą. Pisanie przemówień to jednak solidny sposób, by przygotować się do publicznego występu. Pisząc przemówienia wypada pamiętać o tym, żeby były one na temat. Należałoby także wziąć pod uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie urzędowe, a inne w gronie kolegów. Swobodne przemówienia pełne dowcipów nie sprawdzą się w przypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
przemowa
Niemniej jednak nie jedynie słowa są ważne – w trakcie przemówienia liczy się też mowa ciała ludzkiego. Baczna kontrola zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu i gestykulacji bywa nieraz pewniejszym źródłem informacji niż najprzyzwoiciej opłacany i najlepiej nauczony szpieg. Jak to wnikliwie działa oraz o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/poradnik/to_musisz_przeczytac_.html” title=”przemówienia”>przemówienia okolicznościowe
Aby całkowicie zaznajomić schemat mowy ciała wypada cofnąć się do czasów, kiedy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się zwłaszcza na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień w żadnym razie nie musi być uciążliwe – wystarczy skoncentrować się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom oraz ubrać nasze myśli w słowa a także delikatne żarty i przerywniki. Nie zapominajmy o zachowaniu godziwej ostrożności a również szacunku. Inspiracji wolno również wypatrywać w sieci – aktualnie jest wiele witryn internetowych, które proponują gotowe przemówienia a też wiele portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w związku z tym martwić, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla zawodowców.