Od jakiegoś czasu sporo mówi się o tym, że praktycznie każda kobieta, obojętnie od wieku powinna ćwiczyć regularnie mięśnie Kegla. Są to silne mięśnie, których zadaniem jest utrzymanie na miejscu narządów wewnętrznych. To właśnie dzięki nim, wolno urodzić dziecko z łatwością oraz mniejszym bólem, jednocześnie nie ryzykując nacięcia krocza. Również po porodzie przydają się silne oraz wzmocnione mięśnie Kegla, ponieważ dzięki nim nie ma problemów z nietrzymaniem moczu.

ćwiczenia na mięśnie kegla dla kobiet

Przeważnie mięśnie Kegla ćwiczą w takim razie kobiety w ciąży oraz planujące ją. Jeśli zostaną one odpowiednio wzmocnione, o wiele łatwiej jest przejść przez oczywisty poród i równocześnie nie odczuwać aż tak silnego bólu. Zdarza się, że do gabinetu fizjoterapeuty trafiają też panie, jakie rodziły dawno, lecz pojawiły się u nich problemy z nietrzymaniem moczu, z reguły wysiłkowym, na skutek:
•    kichnięcia,
•    kaszlnięcia,
•    śmiechu,
•    podnoszenia ciężaru.
Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy. Można je z łatwością zlokalizować w czasie próby wstrzymania strumienia moczu. W jaki sposób najodpowiedniej je ćwiczyć? Całe ćwiczenie polega wyłącznie na napinaniu mięśni i ich rozluźnianiu. Najodpowiedniej rozpocząć od pozycji leżącej, ale z niekiedy wolno także trenować w innych pozycjach. Należy napinać mięśnie przez parę sekund, a następnie rozluźniać je na dwa razy dłuższy czas.
Bardzo istotne jest to, żeby napinać wyłącznie mięśnie Kegla, a nie brzuch, lub pośladki. Przed skurczem wypada wziąć głęboki wdech oraz pomału wypuszczać powietrze podczas rozluźniania mięśni. Najprzyzwoiciej jest zastosować serię dziesięciu powtórek. Takich serii może się wykonywać około trzech w ciągu dnia. Poprawę można zauważyć już nawet po sześciu tygodniach, mimo to warto ćwiczyć w dalszym ciągu, przynajmniej raz dziennie.
W aptekach oraz sklepach wolno obecnie zakupić odpowiednie kulki do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Wybitnie wspomagają one cały proces i okazuje się, że zapewniają korzystne rezultaty. Z takimi kulkami również trenuje się na zasadzie kurczenia oraz rozluźniania mięśni.
Panie, jakie regularnie trenują, przyznają że przyniosło to rezultat w czasie porodu drogami natury oraz znacznie szybciej były one w stanie do siebie dojść. Poza tym, u takich dam z łatwością eliminuje się też kłopot nietrzymania moczu. Większość z nich wskazuje, że to naturalnie dzięki sprawnym mięśniom Kegla mogą także czerpać lepszą przyjemność ze współżycia. Ma to również realny wpływ na odczucia seksualne partnera. Takie treningi nie są wysiłkowe i nie absorbują wiele czasu, a można je wykonywać dosłownie wszędzie oraz o każdej porze. Otoczenie z pewnością nawet się nie zorientuje.